Trwałość systemu ETICS

Trwałość złożonego systemu izolacji cieplnej (External Thermal Insulation Composite System) okazuje się być o wiele dłuższa niż początkowo zakładano. Oczywiście pod warunkiem, że system został prawidłowo zainstalowany, a czynności kontrolne oraz wykonawstwo odbyło się z należytą starannością. Przewidywana trwałość takiego systemu jest porównywalna do nieizolowanych murów wyprawionych tynkiem. Ponieważ zewnętrzna zaprawa (tynk) w systemie ETICS jest oddzielona od muru izolacją, dodatkowo maleje ryzyko powstania pęknięć na elewacji.

Podsumowując, systemy ociepleń ścian zewnętrznych (ETICS) nie tylko wykazują duży potencjał w redukowaniu kosztów energii, ale także zapewniają szerokie możliwości indywidualnego zaprojektowania fasady i dają gwarancję długoterminowej wydajności.

Każdego roku systemy ETICS redukują emisję tysięcy ton gazów cieplarnianych do środowiska.

Instytut Fraunhofera – niemiecka placówka zajmująca się Fizyką Budowli, regularnie kontroluje trwałość izolowanych fasad. Instytut stale monitoruje skutki starzenia się różnorodnych obiektów oraz szczegółowo dokumentuje wyniki badań i obserwacji. Najnowsze raporty podkreślają, że nawet po ponad 30 latach użytkowania, żadna z objętych kontrolą fasad nie wykazuje usterek.

Raz zainstalowane systemy ETICS oszczędzają energię i emisję gazów przez cały okres funkcjonowania budynku. W ten sposób, doskonale wspierają Europę na drodze do zrównoważonej energetycznie przyszłości!