Projekt funkcjonalnego domu

Dom powinien spełniać nasze oczekiwania pod względem funkcjonalności. Musi być wygodny, dostawany do potrzeb jego użytkowników.

Przy wyborze projektu należy wziąć po uwagę:

  • jak długo mamy zamiar mieszkać w wybieranym domu,
  • czy ilość osób użytkujących będzie się zmieniała,
  • jakie potrzeby mają poszczególni użytkownicy,
  • jaki ma być rozkład pomieszczeń,
  • czy kuchnia ma być połączona z pokojem dziennym,
  • czy korytarze i hall mają pełnić dodatkowe funkcje np. garderoby czy biblioteki,
  • czy dom ma pełnić dodatkowe funkcje np. ma być miejscem pracy,
  • czy potrzebne są pomieszczenia pomocnicze tj. spiżarnia, pralnia czy pokój do ćwiczeń, jeżeli tak to gdzie powinny się one znajdować.

Wielkość domu dostosowana do potrzebOdpowiednie dobranie powierzchni użytkowej nie jest proste. Należy wnikliwe przeanalizować potrzeby, tryb życia i przyzwyczajenia przyszłych użytkowników. Nie warto niepotrzebnie zwiększać powierzchni użytkowej poszczególnych pomieszczeń, a tym samym całego domu. Efektem przewymiarowania będą zwiększone koszty użytkowania m.in. ogrzewania oraz z tytułu podatku od nieruchomości. Dodatkowo niektóre pomieszczenia mogą okazać się zbędne i nie będą wykorzystywane. Znalezienie gotowego projektu spełniającego wszystkie wymagania użytkowników nie jest łatwe. Natomiast wykonanie projektu indywidualnego przez architekta jest kosztowne. Niezależnie od tego czy zakupimy projekt gotowy czy wykonany na zamówienie, należy zwrócić uwagę na jakość zastosowanych w projekcie materiałów oraz rozwiązań technicznych. Wybranie rozwiązań jest dużo prostsze i tańsze na wstępnym etapie lub tworzenia projektu niż wprowadzanie zmian już w trakcie budowy domu. Dlatego należy dokładnie przeanalizować nasze potrzeby i oczekiwania i nie śpieszyć się z wyborem projektu. Każdy projekt musi być dostosowany do potrzeb użytkowników, działki oraz wymogów formalnych, czyli warunków zabudowy oraz zagospodarowania terenu.

Każdy dom ma swój indywidualny charakter. Niektórzy wolą duże, otwarte przestrzenie, a inni małe wydzielone pomieszczenia. Coraz częściej w domach stosuje się również podział pomieszczeń na dzienne i nocne. Jeżeli dom jest dwukondygnacyjny to części dzienna znajduje się na parterze, a część nocna na piętrze. W domach jednokondygnacyjnych oddziela się te dwie części najczęściej dodatkowym hallem.

Kształt i usytuowanie działki względem stron świata ma duży wpływ na przyszły kształt domu.

Przed zakupem działki budowlanej należy dokładnie sprecyzować własne oczekiwania. Jeżeli chcemy wybudować na niej dom energooszczędny to musimy wziąć również pod uwagę możliwość jak najlepszego wykorzystania energii słonecznej. Największe zyski od promieniowania uzyskuje przy południowej ekspozycji. Dodatkowe obniżenie zapotrzebowania na energię do ogrzewania można uzyskać poprzez osłonięcie przed wiatrem bryły budynku, np. drzewami. Latem odpowiednio dobrana roślinność pomoże nam również uchronić pomieszczenia przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym.