Budownictwo energooszczędne – korzyści

Zmniejszenie niekorzystnego oddziaływania na środowisko

W Polsce nadal większość wytwarzanej energii pochodzi ze spalania nieodnawialnych paliw takich jak węgiel kamienny i brunatny, ropa naftowa czy gaz ziemny. Energia ta wykorzystywana jest między innymi do ogrzewania budynków oraz wytworzenia energii elektrycznej, dlatego budując energooszczędnie możemy w prosty sposób zmniejszyć zapotrzebowanie na energię.
Coraz większym problemem jest globalne ocieplenie, którego główną przyczyną jest emisja ogromnych ilości dwutlenku węgla do atmosfery. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym ilość produkowanego przez nas CO2 wzrasta w drastycznym tempie!

wzrost stezenia co2 w atmosferze

Jednym ze sposobów zmniejszenia globalnego ocieplenia jest zmniejszenie konsumpcji energii potrzebnej do ogrzewania budynków. Budownictwo energooszczędne daje możliwość oszczędności energii przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego komfortu cieplnego.

Podwyższenie komfortu cieplnego

Na komfort cieplny ma wpływ wiele czynników, takich jak temperatura powietrza wewnątrz pomieszczenia, wilgotność względna, prędkość ruchu powietrza oraz temperatura przegród (ścian) czyli ciepło dostarczane przez promieniowanie.

Aby lepiej zrozumieć składniki wpływające na komfort cieplny, musimy przypomnieć sobie lekcję fizyki. Ciepło może być przekazywane na 3 sposoby:
- przewodzenie – na przykład dotknięcie gorącego kubka z herbatą;
- promieniowanie cieplne – ciepło dostarczane naszej planecie od Słońca;
- konwekcja – przenoszenie energii w cieczach i gazach, związane z ruchem substancji wywołanym różnicami gęstości (ciśnienia).

Jak to się ma do komfortu cieplnego?

Odczucie temperatury przez człowieka odpowiada średniej wartości temperatury powietrza w pomieszczeniu i temperatury otaczających ścian. Nie wystarczy doprowadzić do ogrzania powietrza, należy zadbać także o zbliżoną temperaturę przegród, takich jak ściany zewnętrze oraz ściany z pomieszczeniami nieogrzewanymi.

komfort cieplny

Jakie mogą być skutki słabej izolacji termicznej ścian?
- odczuwanie dyskomfortu spowodowanego dużą różnicą pomiędzy temperaturą powietrza a temperaturą ścian;
- zbyt intensywne nagrzewanie nóg przy ogrzewaniu podłogowym;
- przy stosowaniu ogrzewania nadmuchowego, zbyt duże przeciągi, niekorzystnie wpływające na regulację termiczną organizmu (chłodzenie karku, szyi).